MISTR ČR 2017, 2018, 2019, 2021 a 2022

Mladší žáci medaili nepřivezli, ale nepropadli. Úspěchem byl už postup

Mladší žáci 21.06.2022   Karel Felt

Medaili z finálového turnaje nepřivezli, ale nepropadli. Úspěchem byl už postup

Šestí v republice nebo poslední ve finálovém turnaji... Obojí je správně. Víkend 18. a 19. června tohoto roku na zimním stadiónu ve Světlé nad Sázavou mladším žákům Kert Park Praha nevyšel podle představ. V každém případě je už samotná účast ve finálovém turnaji velkým úspěchem. Kluci skvěle reprezentovali klub i městskou část Praha 13. A že se nepovedlo vše, jak chtěli, to je prostě sport. Určitě mají motivaci pro příští ročník.

Všechny zápasy odbojovali, ani v jednom nepropadli, dokázali se v těžkých chvílích zvednout,  porazili i pozdějšího finalistu HBC Kladno, rozhodly chyby brankářů a nepovedené úvody prvních třetin, to se stává, pak už ztráty nedokázali dohonit a zápasy otočit. V každém případě si přivezli domů pěkný pohár, a hlavně získali zkušenosti, které by měli zúročit v nové sezóně, kdy jich ještě hodně zůstává v kategorii mladších žáků. Individuálně by pak mohli sami na sobě o prázdninách zapracovat. Vzhledem k těžkostem na začátku sezóny, kdy se tým dával obtížně dohromady, je účast ve finálovém turnaji jednoznačně úspěchem.

Ty nešťastné úvody...

Běžela šestá minuta úvodního utkání skupiny B a HBC Pardubice šel do vedení. Chytře hrající soupeř klukům mnoho nedovolil, těžko se dostávali do vyložených šancí, a když už, tak je neproměňovali. A tak to na sebe vzal ve druhé třetině dvakrát během necelé minuty Kryštof Dorňák. Nejprve mu do sóla přihrál Lukáš Horský, pak ho našel Vít Hlávka. Škoda, že gólem do šatny Pardubice srovnaly. Závěrečná třetina pak byla taktickým bojem, který mohla rozhodnout jediná chyba, což se také stalo, bohužel v neprospěch Kertu. Ve zbytku zápasu si už kluci s dobře organizovanou obranou soupeře neporadili. Prohra s později bronzovým týmem mrzela.

V sobotu v podvečer musel Kert Park, pokud chtěl myslet na postup, porazit Kladno v normální hrací době za tři body. Než se ale kluci rozkoukali, prohrávali v polovině deváté minuty 0:3 a vypadalo to na výprask. V utkání zaúřadovali i nedůslední rozhodčí. Kladenský Schnaubelt je výborný hokejbalista, jeden z nejlepších na turnaji, ale charakterově... Zákeřné seknutí do nohy a poté úmyslné přisednutí Filipa Větráka, si sudí „neuvědomili“, jak řekl jeden z nich. Už před tím Schnaubelt několikrát potvrdil, že sportovní chování není jeho silnou stránkou, což mu trenéři tolerují, protože dává góly. Když už se rozhodčí odhodlali k osobnímu trestu, nakonec ho v tichosti odvolali... Smutný příklad v mládežnických kategoriích. A není omluvou, že toto se děje i v jiných kolektivních sportech.

Zápas byl velkým představením Šimona Richtera, který před koncem první třetiny po asistencích Víta Hlávky a Lukáše Horského snížil. Po sedmnácti sekundách druhé třetiny Kvido Novák po přihrávce Kryštofa Dorňáka vrátil Kert Park do hry. Stačilo ale jediné zaváhání a Kladno vedlo opět o dvě branky. Ještě na konci druhé třetiny Šimon Richter po přihrávce Víta Hlávky snížil a během čtyř minut poslední třetiny zápas otočil. Nejprve mu asistoval znovu Vít Hlávka, podruhé Christian Laban a Matěj Dvorský. Kluci soupeři chvílemi zle zatápěli.

Necelých pět minut od postupu

Od postupového snu je dělilo necelých pět minut, když z levé strany poslal kladenský hráč oblouček před branku a Honza Čermák v tu chvíli jako by zkameněl... Za stavu 5:5 rozhodovaly samostatné nájezdy. Na ty se do branky postavil Jiří, který dva nájezdy zlikvidoval, stejně tak jako soupeř, když jediný nájezd proměnil Václav Sýkora. Dál už se hrálo na „náhlou smrt“. Kladenští svůj nedali. Trenér Kubíček ukázal na Adama Kramla. Ten projevil pevné nervy a vymetl horní roh kladenské branky nad pravým gólmanovým ramenem. Vítězství bohužel postup nevrátilo, ale výhra nad nepříjemným soupeřem těšila.

Neskončit šestí, to bylo přání mladších žáků Kert Parku. O 5. místo hráli s Ježky z Heřmanova Městce. Ti na finálový turnaj postoupili na úkor Chomutova, který nesplnil podmínky pro start. Ježci si naše kluky dobře přečetli, vletěli na ně jako soupeři ve skupině a po pěti minutách to bylo 0:2. Šimon Richter sice po akci s Matějem Dvorským a Kryštofem Dorňákem vrátil Kert Park do hry, ale po necelé minutě vedli Ježci zase o dva góly. Ve druhé třetině přišla pětiminutovka hrůzy Jirky Arnolda, který dostal tři góly. Stav 1:6 zaváněl debaklem. Kluci se ale opět vzchopili. Vít Hlávka po akci Šimona Richtera s Kryštofem Dorňákem snížil, ale soupeř opět odskočil na pět branek. Šimon Richter po přihrávce Víta Hlávky snížil.

Ve třetí třetině rozpoutali kluci před brankou Ježků peklo. Místo kličky navíc pálili na bránu z první za všech pozic a bylo to účinné, jednou si Ježci dali vlastní gól. Šimon Richter po přihrávce Kryštofa Dorňáka znovu snížil, vzápětí přihrál na gól Vítu Hlávkovi, ale soupeř znovu skóroval, když v brance stál David Čihák, a totéž se opakovalo po dalším Hlávkově gólu, na který mu přihrál přes zdravotní problémy statečně bojující kapitán Filip Větrák. Prohra 6:9 byla na turnaji nejvyšší, ale Hostivař, a hlavně Ježci schytali větší debakly.

Trenér kluky pochválil

Hlavní trenér mladších žáků Milan Kubíček rozhodně nepatří k těm, co zametají problémy pod koberec, ale byl pozitivní. „Už samotná účast ve finálovém turnaji je velký úspěch, vždyť v Česku působí na padesát družstev mladších žáků. A kluci vyhráli hned dva kvalifikační turnaje. Ve Světlé odehráli výborný zápas s Pardubicemi, porazili později stříbrné Kladno. Turnaj se úplně nepovedl brankářům. Dokázali nás podržet, ale udělat i chyby. Ty ke sportu patří. Hranice mezi úspěchem, tedy bojem o medaile, a neúspěchem, kdy se do něj nedostanete, je hodně tenká. Nás od postupu dělil jeden gól, ať s Pardubicemi nebo Kladnem. Každý z kluků ale odevzdal na turnaji maximum, nikdo nic nevypustil a pro všechny je účast obrovskou zkušeností a motivací do dalšího tréninku. Vždyť co se nepovedlo teď, můžeme dokázat za rok. Družstvo se tolik nezmění. Vhodně tým doplníme z přípravky, a kluci, kteří jdou do starších žáků, se mohou o postup poprat ve své kategorii,“ ohlédl se za finálovým turnajem trenér.

Zápasy Kertu ve skupině B: Kert Park-Pardubice 2:3 (0:1, 2:1, 0:1), góly Kertu: 19:39 Dorňák 1:1 (Horský), 20:22 Dorňák 2:1 (Hlávka), střely na branku 14:15, Kert Park-Kladno 6:5 na nájezdy (1:3, 2:1, 2:1) góly Kertu: 11:10 Richter 1:3 (Hlávka, Horský), 12:17 Novák 2:3 (Dorňák), 21:50 Richter 3:4 (Hlávka), 27:19 Richter 4:4 (Hlávka), 30:24 Richter 5:4 (Laban, Dvorský), rozhodující nájezd Kraml 6:5, střely na branku 27:14, o 5. místo Kert Park-Ježci Heřmanův Městec 6:9 (1:3, 2:4, 3:2) góly Kertu: 7:56 Richter 1:2 (Dvorský, Dorňák), 18:27 Hlávka 2:6 (Richter, Dorňák), 21:14 Richter 3:7 (Hlávka), 25:19 Richter 4:7 (Dorňák), 26:54 Hlávka 5:7 (Richter), 33:59 Hlávka 6:8 (Větrák), střely na branku 15:14.

Zbývající výsledky - skupina B: Kladno-Pardubice 5:3, skupina A: Hostivař-Kelti Beroun 2:7, Kelti-Ježci 12:3, Ježci-Hostivař 4:5 na nájezdy, semifinále: Kladno-Hostivař 8:2, Kelti-Pardubice 6:4, o 3. místo: Pardubice-Hostivař 4:1, finále: Kelti-Kladno 7:3.

Jak si vedli naši kluci - brankáři Jan Čermák 29 střel/8 gólů, Jiří Arnold 9/7, David Čihák 5/2, hráči v poli: Derek Arnold 0 gólů/0 asistencí, Timotej Bílý 0/0, Kryštof Dorňák 2/4, Matěj Dvorský 0/2, Vít Hlávka 3/5, Lukáš Horský 0/2, Adam Kraml 1/0, Christian Laban 0/1, Kvido Novák 1/0, Šimon Richter 7/2, Michal Šeps 0/0, Václav Sýkora 0/0, Filip Větrák 0/2.

Tags: , , , , , , ,